Ten wpis to wyzwanie, bo studia to jeden wielki armagedon. Dlaczego? już tłumaczę. Prawdopodobnie wyjeżdżasz do innego miasta, mieszkasz na stancji lub akademiku i przy okazji poznajesz wielu innych ludzi. Na dokładkę jeszcze, starasz pokazać się z jak najlepszej strony wykładowcom i ludziom z którymi studiujesz, a do tego rozłąka z rodziną. Zaczyna się prawdziwe życie, level complete matura zdana to teraz poznasz smak sesji 😀

Zacznę od niezbędnych Ci gadżetów technologicznych:

Twój własny laptop lub notebook, chyba nie muszę tego tłumaczyć 🙂

Radzę wykupić sobie dobry transfer na chomikuj, żeby ściągnąć sobie książki i artykuły potrzebne Ci na zajęcia. Polecam też mieć pocztę na gmailu i konto na google. Jest to fajny przykład platformy w której możesz śmiało zapisywać w „chmurze” swoje prace na zaliczenie i prace na zakończenie studiów. Dobrze jest to zrobić, bo wiadomo bez kopii w przypadku kiedy padnie dysk na komputerze, raczej czarno widzę pisania wszystkiego na nowo.

Pendrive a najlepiej dwa

Kiedy jeden pożyczysz koleżance bo masz na nim no nie wiem, jakiś wspólny projekt, to drugi przyda się z pewnością. To samo w przypadku zawirusowania jednego.

pendrive

 

ładowarka i słuchawki do telefonu

Przydadzą Ci się w ciągu dłuuuugiego dnia na uczelni.

 

smartfon (opcjonalnie)

Zawsze możesz sprawdzić jakiś termin, albo zrzucić sobie kilka książek. Zawsze też możesz sprawdzić ocenę na usosie albo innym systemie używanym przez Twoją uczelnię, bo już indeksów nie ma 😛

indeks-studenta

 

aplikacje na telefon

Oczywiście rozkład jazdy autobusów i innych środków transportu w danym mieście. Ja osobiście używam Transportoid.

Jeśli jeździsz pociągami do domu z pewnością przyda Ci się też Bilkom, na którym sprawdzisz kiedy danego dnia masz pociąg i z którego peronu.

Jeśli nie znasz miasta, to pomocna będzie też aplikacja Gloci. To aplikacja, która podpowiada Ci co ciekawego znajduje się wokół Ciebie, kiedy się poruszasz.

 

Skoro technologię mamy już za sobą przynajmniej tą podstawową, możemy przejść do must have w aspekcie posiłków.

 

Lunch box

Z doświadczenia wiem, że kiedy cały dzień siedzisz na wydziale a Twoja energia słabnie no cóż… batoniki z automatu pomogą tylko na chwilę. Warto poświęcić trochę czasu i przygotować sobie posiłki samemu. Na przykład na moim wydziale nie ma stołówki a najbliższy obiekt gastronomiczny nie za bardzo mnie zachęca. Pamiętaj też, że nie zawsze w automacie zdążysz kupić kanapkę, także lepiej się ubezpieczyć 🙂

 

Termos lub kubek termiczny

Zdecydowanie to Twój przyjaciel, kiedy jest jakaś awaria ogrzewania. Dla mnie jest to jest to konieczność wyjścia z łóżka w zimny deszczowy dzień. Oczywiście polecam też hektolitry kawy…

 

Teraz przejdę do pomocy, które usprawnią Twoją edukację.

Małe zeszyty, w miękkich okładkach

Format pasuje nawet do tych mniejszych toreb, są lżejsze no i najważniejsze, na studiach nie pisze się tak dużo. Pewnie wystarczą Ci ze trzy zeszyty formatu A5.

zakładki

One pomogą zaznaczyć Ci granicę między jednym przedmiotem, a drugim. Kolorowe zakładki sprawdzą się też przy zaznaczaniu ważnych rzeczy.

karteczki-samoprzylepne

Kolorowe markery

Sprawdzą się podobnie jak karteczki.

kolorowe-markery

 

Teraz czas na małe rzeczy konieczne w Twojej garderobie.

 

Plecak/torba

Musisz mieć gdzie to wszystko nosić, najlepiej żeby mieściło/ła wszystko czego potrzebujesz i nawiązywał/a do Twojego stylu.

 

Torba na laptopa

Nie jestem w stanie zliczyć ile razy musiałam zabrać komputer na zajęcia. Radzę się w nią zaopatrzyć.

 

Poncho

Kiedy jest zimno, na auli zapowiada się nudny wykład… można się opatulić jak kocem i poczytać książkę 🙂

 

Przechodząc teraz do rzeczy najważniejszych, idąc na studia musisz przygotować się na dezorganizację totalną 🙂

Spróbuj też otworzyć się na ludzi i nowe środowisko, na mnie osobiście bardzo wpłynęły ostatnie lata spędzone na studiach. Jest to taki delikatny przeskok w życie dorosłe, masz szansę się rozwinąć w aspekcie jakim chcesz i spróbować samemu kierować swoim życiem tak jak chcesz. Czasem popłaczesz, czasem potrzeba samozaparcia a czasem musisz działać pod presją czasu. Z czasem wypracujesz swoje metody nauki i odnajdziesz swoją paczkę, która może być Twoim oparciem na lata.

Uf chyba ten wpis zawiera wszystko co chciałam powiedzieć, ale prawdziwa dżungla jeszcze przed wami już pierwszego października 😀

 

 

Udostępnij: