Witajcie

często pytacie mnie dlaczego nazwałam blog smelllikeme, od zapachu skoro piszę o wszystkim, co wiąże się z szerokim pojęciem kosmetyka 🙂

Otóż początkowo myślałam nad tym aby blog całkowicie poświęcić recenzji perfum, jednak szybko od tego odstąpiłam ponieważ moja wiedza sięga trochę szerzej, perfumy są dość drogie a ja pisząc recenzję tylko perfum, czułabym niedosyt.

Wracając do tematu…

 

Jak wybrać perfumy?

Na początku musimy znać siebie, swoje upodobania i poznać kilka przydatnych informacji przy wyborze ulubionego zapachu 🙂

Zwracajmy uwagę na to czy jest to perfum, woda perfumowana czy woda toaletowa. Różnią się one składem olejków eterycznych w składzie. Woda toaletowa będzie zdecydowanie lżejszą formą ulubionego perfumu, który można używać codziennie do pracy.

Poniżej przedstawię kolejność typów esencji zapachowych, zaczynając od lekkich kończąc na tych najbardziej intensywnych:

woda kolońska do 5% olejków zapachowych -> woda toaletowa od 5 do 10% olejków zapachowych -> woda perfumowana od 10 do 15% olejków zapachowych -> perfum od 20 do 30%

Jeśli lubisz zapachy delikatne, lekko wyczuwalne, świeże, wodne w takim razie wybierz wodę toaletową, która sprawdzi się codziennie 🙂

Jeśli lubisz czuć zapach przez cały dzień, wybierz wodę perfumowaną, sprawdzi się codziennie oraz na ważne wyjścia. Zapach jest intensywniejszy, trzeba o tym pamiętać.

Perfum wybierz raczej na całonocne szaleństwa, ważne wyjście i ważne uroczystości. Utrzymuje się kilkanaście godzin i wciąż pozostaje intensywny.

Jak tworzy się zapachy?

Oto schemat rodziny zapachowej

fragrance-wheal

  • Rodzina zapachów kwiatowych
  • Rodzina zapachów orientalnych
  • Rodzina zapachów drzewnych
  • Rodzina zapachów orzeźwiających
  • Rodzina zapachów aromatycznych

 

 

Zapachy kwiatowe dedykowane są kobietom, zazwyczaj na dzień jak i na wieczór i ważne wyjścia. Typ kobiety to romantyczka, miła i przyjemna osoba, bardzo kobieca.

Zapachy orzeźwiające, wodne, cytrusowe, zielone dedykowane są osobom aktywnym, lubiącym świeżość, bardzo towarzyskim.

Zapachy orientalne to przede wszystkim nuty bardzo charakterystyczne jak piżmo i cedr, nadają esencji odrobinę ciężkości. Dedykowane są kobietom eleganckim, ekskluzywnym, pewnym siebie, kobietom o silnej osobowości.

Zapachy drzewne to nuty skóry, paproci, traw, drzew. Dedykowane są osobom przyjaznym, opiekuńczym, przyjacielskim i otwartym.

Zapachy aromatyczne dedykowane są mężczyznom, to połączenie nut zapachowych z kilku rodzin.

Jak zbudowany jest zapach?

Oto piramida zapachu

b9f050c31a_piramida-zapachowa

 

 

Nuty głowy to zapach, który odczuwamy na samym początku aplikacji esencji, utrzymują się kilka minut.

Nuty serca to zapach, który stopniowo się rozwija, pozostaje wyczuwalny przez kilka godzin.

Nuty bazy, to podstawa perfum, rozwijają się bardzo powoli i utrzymują się nawet kilkanaście dni, dlatego

(kiedy powąchamy nasze ubranie) czasem mamy wrażenie, że nasz ulubiony perfum pachnie trochę inaczej.

Pamiętajcie, że zapachy czasem inaczej rozwijają się bezpośrednio na skórze a inaczej na blankietach w perfumeriach!

Przed dokonaniem zakupu, radzę zaaplikować sobie delikatnie  perfum w perfumerii na nadgarstki, zapach będzie towarzyszył nam przez cały dzień i w ten sposób można się przekonać czy rzeczywiście to trafiony wybór.

Patrząc na koło rodziny zapachów łatwiej wam będzie dobrać zapach do okazji oraz pory dnia. Jak się domyślacie w dzień poleca się korzystać z zapachów wodnych, owocowych, kwiatowych, kwiatowo orientalnych, zielonych, cytrusowych, kwiatowych delikatnych. Wieczorem zaś korzystamy z rodziny orientalno-drzewnych i wybieramy zapachy orientalne, orientalno-drzewne, drzewne jasne, drzewne ciemne, skórzane oraz nuty mchu.

UWAGA!

Kolor flakonu także ma znaczenie! Różowy, fioletowy to kwiatowe, kwiatowo-orientalne zapachy, fioletowe, czerwone to zapachy orientalne, zielone i brązowe, czarne i granatowe to zapachy z rodziny drzewnej, a flakony przezroczyste, białe, zielone, żółte i pomarańczowe to zapachy świeże i cytrusowe.

Kolory flakonów a pora dnia:

Dzień:

  • kobieta: biały, przezroczysty, żółty, pomarańczowy, fioletowy, zielony, różowy, niebieski.
  • mężczyzna: biały, przezroczysty, jasny niebieski, szary, żółty, jasny zielony

 

Wieczór i specjalne okazje:

 

  • kobieta: ciemny różowy, czarny, brązowy, zielony, czerwony, fioletowy, ciemny niebieski, czarny.
  • mężczyzna: brązowy, czerwony, ciemny niebieski, czarny, zielony.

 

 

Mam nadzieję, że pomoże to wam w dokonaniu właściwego zakupu,

a jeśli macie jakieś zapachy godne polecenia, napiszcie 🙂

 

buziaki!

Udostępnij: